2001. január 31-én kezdődött meg a munka Valenciennes-ben, a Toyota franciaországi üzemében. A rögtön az első generációjával ’Év Autója’ díjat nyert, és azóta eltelt két évtizedben számos rangos elismerést elhozó Yaris európai gyártóbázisán azóta több mind négymillió autó készült, miközben a Toyota folyamatos befektetésekkel fejlesztette formatervezési, kutatás-fejlesztési és gyártói tevékenységeit egy olyan modell termeléséhez, ami mintegy 20 százalékát teszi ki a Toyota európai értékesítésének. A vadonatúj, negyedik generációs Yaris gyártásához, amely egyike az idei Év Autója megmérettetés döntőseinek, komoly innovációkat kellett végrehajtani az üzemben, amit a koronavírus-járvány miatt mindez könnyen zátonyra futhatott volna, ám mégsem ez történt. Hamarosan ráadásul megkezdődik a sikervárományos modell csehországi gyártása is az elképesztő keresletet kielégítendő.
A 2020-as értékesítési eredmények újfent megerősítették, hogy a Toyota Yaris rabul ejtette az európai vevők szívét és képzeletét. Minden ötödik Toyota-vásárló a Yarist választotta, ami egy év alatt 8,4 százalékkal növelte részesedését a szegmensben. Magyarországon még nagyobb sikert aratott a japán kisautó: 33,5%-al, azaz több, mint egyharmadával talált gazdára belőle több nálunk 2020-ban, mint az előző évben, a modell szegmensrészesedése pedig 25,1% volt, azaz minden negyedik hazánkban eladott kisautó Toyota Yaris volt. Magyarországon ugyan a legnépszerűbb Toyotának a Corolla bizonyult, szorosan ott volt a nyomában a Yaris, amely a hazai Toyota eladások egyötödét tette ki hasonlóan az európai adatokhoz. A vevők döntésében – sok egyéb mellett – fontos szerepet játszott, hogy az autóhoz alapáron jár a szegmens leggazdagabb aktív és passzív biztonsági felszereltsége; jó példa erre az európai B-szegmensben elsőként kínált középső légzsák. Nem meglepő tehát, hogy az autó iránti kereslet meghaladja a pillanatnyi gyártási kapacitást.
Egy kihívásokkal teli év
Miközben a modell kiemelkedő értékesítési eredményeket produkált 2020-ban, ugyanez az időszak komoly próbatétel elé is állította a Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) üzemét. Marvin Cooke, a TME ügyvezető alelnöke és az európai gyártási tevékenység irányítója így emlékszik vissza erre: “Március közepén Európa-szerte megjelent a koronavírus. Március 18-án úgy döntöttünk, hogy a piac megtorpanásával és a kormányzati lezárásokkal összhangban leállítjuk üzemeinket. Öt héttel később a TMMF volt az első európai Toyota-gyár, ahol – az egészségügyi és biztonsági előírások szigorú betartása mellett, illetve a dolgozókkal és szakszervezetekkel egyeztetett módon – újra megindult a termelés. Mindenki elkötelezetten dolgozott azon, hogy kifuttathassuk az előző modellváltozat termelését, és időben nekiláthassunk az új, negyedik generációs Yaris gyártásának.”
A ‘még jobbat’ szemlélet
Külön nehézséget jelentett, hogy miközben az üzemet jelentős mértékben átalakították az új Yaris gyártásához, a szerelőszalagokon még nagy sorozatban készültek az előző modellgeneráció példányai. Cook szerint: “A Toyota kaizen szellemiségének megfelelően az volt a legfontosabb kérdés, ‘hogyan gyárthatunk még jobb autót?’ Erőfeszítéseinket talán úgy lehetne a legjobban összefoglalni, hogy intelligensen kombináltuk embereink átfogó képzését, az emberi kéz munkájának automatizálását és az új gyártási technikákat.”
A vásárlók kívánsága parancs a TMMF számára
Az egyik legfontosabb fejlesztés az autó menetdinamikájára közvetlen hatást gyakorló karosszéria-merevség volt: a hegesztési pontok száma 9 százalékkal nőtt. A hegesztősoron működő robotok több mint 70 százalékát kicserélték vagy megújították, ami mind az ergonómiát, mint a precíziós munkavégzést, mind pedig a termelékenységet tovább javította. Jó példa erre, hogy a hegesztések egy része úgy készül, hogy az autó közben megállás nélkül halad a szerelősoron. A konnektivitásnak köszönhetően a robotok karbantartása is egyszerűbbé vált, és az esetleges hibák is hamarabb kiderülnek.
“Ami az automatizálást illeti, Toyota csak ott fektet be ilyesmibe, ahol tényleg érdemes. Nem mindig a robotmunkát választjuk elsőként, mivel Toyota gyártási rendszerének középpontjában továbbra is az emberek állnak.” – mutat rá Marvin. „Mindig azt mondom, hogy inkább az eszünket használjuk, mint a pénzünket.”
Mivel sok vásárló rendeli meg Yarisát kéttónusú festéssel, nagy figyelmet fordítottak arra, hogy a fényezőüzem kapacitásának bővítésével lerövidítsék ennek elkészítési idejét. Itt a korábbinál több robot működik, így a legtöbb autónak a korábbi két alkalom helyett már csak egyszer kell áthaladnia a festőalagúton. A vásárlók nyugalma érdekében egy vadonatúj, teljesen automatizált eljárást is kidolgoztak az autó alján található korróziógátló réteg felhordására és a nehezen hozzáférhető üregek elérésére.
Növekedés a meglévő határok között
Bár némelyik üzemegységet kibővítették (a műanyag-részleg például kétszer akkora lett), az üzem teljes, 180.000 négyzetméteres alapterülete változatlan maradt, így az észak-franciaországi gyár működése kimagaslóan hatékonynak számít. Az új Yarisnak a korábbinál több műanyag alkatrésze készül helyben. Ez előnyös a vállalat számára, hiszen így jobban ellenőrizhető a minőség és alacsonyabbak a logisztikai költségek, de előnyös a társadalom számára is, mivel csökken a szállítással járó károsanyag-kibocsátás. Az új műanyagfestő üzemet is környezetvédelmi szempontok alapján tervezték.
“A magasabb, 90 százalékos festékfedésnek köszönhetően kevesebb a hulladék, és 30 százalékkal alacsonyabb az energia-felhasználás; ráadásul az energiát a korábbi gázos rendszer helyett hőszivattyúk termelik.” – magyarázza Cooke. “A TMMF célja, hogy 2040-re a gyár nulla CO₂-kibocsátással működjön, ami azt jelenti, hogy a Toyota 2050 Environmental Challenge által kijelölt időpontnál 10 évvel hamarabb szeretnénk ezt elérni.”
A Yaris már hosszú idő óta igazi slágernek számít az európai piacokon
A modellt már kezdettől fogva, 2001 óta a TMMF gyártja, ahol összesen több mint négymillió Yaris készült a négy modellgenerációból.
“Január végén ünnepeltük a 20. évfordulónkat, és a jövő továbbra is fényesnek tűnik” – mondja büszkén Marvin. “Idén a francia üzemben megkezdődik egy második modell, a Yaris Cross gyártása, ami ugyanarra a GA-B padlólemezre épül, mint a Yaris. Gyártási kapacitásunk így eléri majd az évi 300.000 darabot.”
Az elképesztő kereslet kielégítés céljából Csehországban is megkezdődik a vadonatúj Yaris gyártása
Az idei év későbbi szakaszában a TMMF mellett a Toyota Motor Manufacturing Czech Republic (TMMCZ) is megkezdi a Yaris gyártását. A TMMCZ eddig a Toyota Peugeot Citroën Automobile üzemeként működött, és azután kapott új nevet, hogy 2021. január 1-én a TME száz százalékos tulajdonába került. A Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) a Yaris (hibrid) hajtásláncok és sebességváltók gyártásával járul hozzá a TMMF és a TMMCZ munkájához.
“A TMMCZ-be történt befektetés felkészítette az üzemet arra, hogy az AYGO mellett a Yarist is gyártani tudja, meghonosítva egy olyan eljárást, ami alkalmas az európai piacra szánt TNGA-alapú modellek termelésére.” – emeli ki Marvin. “A Toyota New Global Architecture (TNGA) filozófia igazi lépésváltást jelent autóink rugózási kényelmében, irányíthatóságában és stílusában. A közepes méretű modelljeink (például a C-HR és a Corolla) alapját képező GA-C platformot már bevezettük törökországi és angliai üzemeinkben, az oroszországi gyárunkban készülő GA-K padlólemezre pedig nagyobb szedánjaink és SUV-modelljeink épülnek, mint a Camry és a RAV4.”
A Yaris tehát komoly gyártási volument jelent Európában, ám a kontinens emellett a Toyota számos más tevékenységének is otthont ad: többek közt a márka kiterjedt beszállítói hálózatának, a dél-franciaországi ED² formatervezési központnak, vagy éppen a Brüsszel közelében, Zaventemben működő Műszaki Központnak, ahol a kutatás-fejlesztés és terméktervezés mellett beszállítói támogatás és beszerzési központ is működik. Mindez azt jelenti, hogy az új Yaris nemcsak attól európai, hogy Franciaországban készül, hanem attól is, hogy európai szakemberek tervezték és fejlesztették európai utakra – európai vásárlók számára.
Szívből jövő szolidaritás
Közel 5000 munkatársával és 1,5 millió euróra rúgó befektetéseivel a TMMP fontos munkaadónak számít Észak-Franciaországban. Az üzem komoly ipari bázist jelent, és kiterjedt helyi beszállítói láncot tart el egy olyan régióban, ahol korábban magas volt a munkanélküliség. Ez a vidék mára újjászületett – részben annak a hozzájárulásnak köszönhetően, amit a TMMF működése jelent immár húsz éve.
“Foglalkoztatóként a TMMF ismert szereplő a régióban, és a világ többi Toyota-üzeméhez hasonlóan arra törekszik, hogy hasznos tagja legyen a társadalomnak, méghozzá a jó és nehéz időkben egyaránt.” – avat be Cooke. “Amikor a koronavírus-járvány elkezdődött, munkatársaink a Toyota szellemiségéhez híven segítséget nyújtottak a közösségnek. Számos alulról jövő kezdeményezés született, így például maszkokat és műanyag arcpajzsokat szállítottunk a környékbeli egészségügyi intézményeknek, és segítettünk a lélegeztetőgép-kapacitás növelésében is.”
Több mint 400.000 maszk készült azokban a miniüzemekben, amelyeket a TMMF területén létesítettek 2020 második negyedévében. A 3D nyomtatók megállás nélkül gyártották az arcvédő pajzsokat és a légzőkészülékekhez szükséges adaptereket. A mérnökök részt vettek annak kidolgozásában, hogyan szolgálhat ki egy lélegeztetőgép egyszerre két felnőtt beteget olyankor, amikor szükséghelyzet adódik a kórházakban.